Return to Headlines

Humble High School teacher Brandy Rood named District Teacher of the Year, wins Mustang

District Teachers of the Year 2016-2017

 

Humble High School theater arts teacher Brandy Rood was announced as District Teacher of the Year at the Humble ISD Education Foundation Totally 80s Gala on April 1. She won a new Ford Mustang. This was the fourth consecutive year that Randall Reed and Planet Ford have donated a new vehicle to the Humble ISD District Teacher of the Year
 
Pine Forest Elementary School fifth grade teacher Jennifer Howard was the runner-up and received a getaway trip to a home in the Florida Keys and a roundtrip flight donated by Kathleen Monahan and United Airlines.
 
Both will represent Humble ISD in the Region 4 Teacher of the Year Program.

 

All 10 District Finalists were honored on stage at the Gala and walked away with a new iPad, donated by Jonathan and Carrie Brinsden, and an iPad cover, donated by LogoStuff.

 

2016-2017 Teacher of the Year Finalist

In the spring semester, each Humble ISD school chooses a Teacher of the Year for its campus. The Ten Finalists and District Teachers of the Year were chosen by a committee based upon essays and interviews in March.

 

Honored as District Finalists:

Lakeland Elementary – Sarah Szczepaniec, 5th Grade

North Belt Elementary – Lorena Curiel, 1st Grade Bilingual

Pine Forest Elementary – Jennifer Howard, 5th Grade

Ridge Creek Elementary – Patrick Andrus, 5th Grade

Willow Creek Elementary – Joylyn Trigg, Kindergarten

 

Atascocita High School – Virgilio Davis, Spanish, Art

Creekwood Middle School – Michelle McCrary, Social Studies

Humble High School – Brandy Rood, Theater Arts

Kingwood High School – Rex Wolf, Math

Summer Creek High School – Julie Sahmel, Student Leadership

 

Campus Teachers of the Year for 2016-2017:

Atascocita Springs Elementary - Jennifer King, 3rd Grade   

Bear Branch Elementary - Meghan Goodman, 1st Grade

Deerwood Elementary - Donna Acosta, 3rd Grade    

Eagle Springs Elementary - Samesia Hamlett, Special Education

Elm Grove Elementary - Sarah Watson, Kindergarten        

Fall Creek Elementary - Aaron Austin, 5th Grade

Foster Elementary - Kelly Tomasino, 5th Grade

Greentree Elementary - Julia Arcuri, 4th Grade

Hidden Hollow Elementary - Glenda Taylor Carlos, 4th Grade                       

Humble Elementary - Giselle Torres, Kindergarten

Jack Fields Elementary - Maria Teros, 4th Grade

Lakeland Elementary - Sarah Szczepaniec, 5th Grade     

Lakeshore Elementary - Courtney Turner, 1st Grade                   

Maplebrook Elementary - Wendy Walker, 1st Grade

North Belt Elementary - Lorena Curiel, 1st Grade Bilingual           

Oak Forest Elementary - DeLynn Buchanan, Special Education

Oaks Elementary - Helen Suan, 2nd Grade       

Park Lakes Elementary - Darrell Rogers, Special Education          

Pine Forest Elementary - Jennifer Howard, 5th Grade                           

Ridge Creek Elementary - Patrick Andrus, 5th Grade

River Pines Elementary - Beatriz Anaya, 2nd Grade Dual Language         

Shadow Forest Elementary - Julie Chriswell, Special Education                       

Summerwood Elementary - Courtney Breeding, Kindergarten                                  

Timbers Elementary - Laura Smith, 2nd Grade 

Whispering Pines Elementary - Merideth Seiler, Kindergarten 

Willow Creek Elementary - Joylyn Trigg, Kindergarten

Woodland Hills Elementary - Samantha Morgenroth, 4th Grade                               

 

Atascocita Middle - Tedisha Jack, Science

Creekwood Middle - Michelle McCrary, Social Studies       

Humble Middle - Tischia Gordan Special Education

Kingwood Middle - Skye Kenny, Math

Riverwood Middle - Sarah Zerface, Special Education        

Ross Sterling Middle - Falisa Watson, RELA

Timberwood Middle - Brooke Twing, Reading Strategies            

Woodcreek Middle - Darryl Legaspi, Science  

 

Atascocita High - Virgilio Davis, Spanish, Art

Humble High - Brandy Rood, Theatre Arts              

Kingwood High - Rex Wolf, Math

Kingwood Park High - Glenn A. Taylor III, Physics          

Quest Early College High - Angela Morales, Spanish

Summer Creek High - Julie Sahmel, Student Leadership 

Cambridge School - Jeremy Traughber, MOSAIC

Career & Technology Ed. Center - David Srubar, Technology and Business

Disciplinary Alternative Ed. Program - Vernon Massey, 6th – 12th Grade

 

Media Coverage of the Event