Return to Headlines

2015-16 District Finalist and Campus Teachers of the Year

 
 
 The 10 District Finalists for 2015-2016
 
BH
Brandy Heckman,
Teacher
Eagle Springs Elementary
GO Guillermo Olmedo,
4th Grade Dual Language
Ridge Creek Elementary
 

CB
Cheryl Brewer,
5th Grade
Foster Elementary
Kasandra Elvir-TE
KaSandra Elvir,
1st Grade
Timbers Elementary
KG
Kimberly Gray,
Kindergarten
Greentree Elementary 
John Gillespie-AHS John Gillespie,
U.S. History
Atascocita High
AM
Amy Mithcell,
4th Grade
Humble Elementary 
CW Christie Wootton,
Reading
Kingwood Middle
AS
Andrea Scott,
K-5 Extended Learning
Maplebrook Elementary 
BW
Bryan (Bree) Welter,
AVID
Ross Sterling Middle School
 

  Campus Teachers of the Year for 2015-2016
 
CW
Cody Wheeler,
Atascocita Springs Elementary
Nancy Gold
Nancy Gold
Atascocita Middle
 
Elizabeth Grantham-BBE
Elizabeth Grantham,
Bear Branch Elementary
Melissa Despain Allen
Melissa Despain Allen
Creekwood Middle
Jean Ann West-DWE
Jean Ann West,
Deerwood Elementary
Tiffani Walls
Tiffani Walls
Humble Middle
Sandra Carley-EGE
Sandra Carley,
Elm Grove Elementary
Taylor Thompson
Taylor Thompson
Riverwood Middle
Janelle Shotts-FCE
Janell Shotts,
Fall Creek Elementary
Itzel Burt
Itzel Burt
Timberwood Middle
Theresa Nevins-HHE
 Theresa Nevins,
 Hidden Hollow Elementary
Deborah Badeaux
Deborah Badeaux
Woodcreek Middle
Maria Marin-JFE
 Maria Marin,
 Jack Fields Elementary
Kelly Dent-HHS
Kelly Dent
Humble High
CCA
 Chetoya Carbo-Andrews,
 Lakeland Elementary
Frank Chuter,
Frank Chuter
Kingwood High
AB
 Allyson Bognich,
 Lakeshore Elementary
Deirdre Himel
Deirdre Himel
Kingwood Park High
Esmeralda Leaf-NBE
Esmeralda Leal
North Belt Elementary
Kelly Royce
Kelly Royce
Quest Early College High
Ingrid Bulnes-OFE
Ingrid Bulnes
Oak Forest Elementary
Crystal Livingston
Crystal Livingston
Summer Creek High
BG
Betty Graham
Oaks Elementary
Beata Kowaleski-Cambridge
Beata Kowalewska
Cambridge School
Lucy Hernandez-PLE
Lucy Hernandez
Park Lakes Elementary
Larkin Le Sueur
Larkin Le Sueur
Career & Technology Ed. Center
Jill Romig-PFE
Jill Romig
Pine Forest Elementary
Kerri Bearnth-DAEP
Kerri Bearnth
Disciplinary Alternative Ed. Program
ArtaviaBarrance-RPE
Artavia Barrance
River Pines Elementary
   
Terrye Tyler-SFE
Terrye Tyer
Shadow Forest Elementary
   
Robin Dukes-SWE
Robin Dukes
Summerwood Elementary
   
CG
Christopher Guajardo
Whispering Pines Elementary
   
Courtney Lampis-WCE
Courtney Lampis
Willow Creek Elementary
   
 Janice Johnson-WCE
Janice Johnson
Woodland Hills Elementary