Licensed to Kingwood H. S. Swimming HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 1/8/2020 06:46 PM
                   2020 Kingwood vs The Woodlands - 1/8/2020                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kingwood High School  'A'                         1:45.30    1:51.24  
     1) Newman, Alexis L 10             2) Fagen, Meredith G 09           
     3) Ahrens, Abigail G 12            4) Grafmiller, Kylee R 10         
                  27.16       58.47 (31.31)     1:26.21 (27.74)     1:51.24 (25.03)
  2 The Woodlands High School  'A'                    1:52.00    1:52.85  
     1) Fronczak, Katherine 12          2) Riederer, Muirenn F 10         
     3) Kruchten, Madeline C 12         4) Staffeldt, Valerie Anne 12     
                  29.22     1:01.45 (32.23)     1:28.50 (27.05)     1:52.85 (24.35)
  3 The Woodlands High School  'B'                         NT    1:57.06  
     1) Hatrick, Lucy C 12              2) Riederer, Aisling S 12         
     3) Lopez, Sarah G 10               4) Sorensen, Alyssa K 11          
                  30.18     1:03.78 (33.60)     1:31.28 (27.50)     1:57.06 (25.78)
  4 Kingwood High School  'C'                              NT    2:01.66  
     1) Baggett, Emily G 12             2) Kalman, Natalie P 10           
     3) Ahrens, Carly M 09              4) Westwood, Julia K 11           
                  30.61     1:06.23 (35.62)     1:34.34 (28.11)     2:01.66 (27.32)
  5 Kingwood High School  'B'                         2:02.26   x2:03.51  
     1) Surratt, Kaitlyn M 10           2) Tremblay, Majken J 09          
     3) Vybiral, Reagan A 10            4) Troeger, Martha A 12           
                  30.39     1:05.05 (34.66)     1:36.01 (30.96)     2:03.51 (27.50)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kingwood High School  'A'                         1:34.89    1:37.07  
     1) Parnham, Beck W 11              2) Pickering, Owen R 12           
     3) Green, Garret M 10              4) Tremblay, Victor R 12          
                  25.07       52.13 (27.06)     1:15.38 (23.25)     1:37.07 (21.69)
  2 Kingwood High School  'B'                         1:40.26    1:40.55  
     1) Langley, Luke L 11              2) Steinkamp, Andy A 12           
     3) Kusler, Tyler P 12              4) Roberts, Gabe C 12             
                  24.78       53.05 (28.27)     1:18.53 (25.48)     1:40.55 (22.02)
  3 The Woodlands High School  'A'                    1:42.00    1:42.21  
     1) Pena Reyes, Javier 10           2) Scott, Connor M 10             
     3) Bonilla Flores, Roberto 09      4) Flanagan, Aidan J 09           
                  26.51       54.42 (27.91)     1:19.63 (25.21)     1:42.21 (22.58)
  4 Kingwood High School  'C'                         1:50.72   x1:46.69  
     1) Mathews, Clay B 10              2) Hebert, Dylan J 10             
     3) Cantrell, Kyle R 11             4) Sausnock, Mitchell C 12        
                  27.15       57.66 (30.51)     1:22.77 (25.11)     1:46.69 (23.92)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grafmiller, Kylee R       10 Kingwood             1:48.86    1:56.79  
                  27.64       57.66 (30.02)     1:28.10 (30.44)     1:56.79 (28.69)
  2 Roycraft, Syd G           12 COTW                 1:52.95    1:57.70  
                  27.56       57.48 (29.92)     1:27.75 (30.27)     1:57.70 (29.95)
  3 Cabrejos, Maxi M          12 COTW                 1:54.31    1:58.15  
                  28.07       58.12 (30.05)     1:28.27 (30.15)     1:58.15 (29.88)
  4 Garriss, Liv M            10 COTW                 1:59.16    1:59.24  
                  27.19       57.10 (29.91)     1:28.06 (30.96)     1:59.24 (31.18)
  5 Ebert, Sophie B           12 Kingwood             1:59.63    2:01.72  
                  28.22       58.70 (30.48)     1:30.34 (31.64)     2:01.72 (31.38)
  6 Pope, Abby O              09 COTW                 1:57.89    2:03.22  
                  28.16       59.01 (30.85)     1:30.85 (31.84)     2:03.22 (32.37)
  7 Clay, Izzy R              10 Kingwood             2:12.83    2:09.79  
                  29.48     1:02.55 (33.07)     1:36.57 (34.02)     2:09.79 (33.22)
  8 Costello, Emilie A        11 Kingwood             2:08.95    2:10.63  
                  30.19     1:03.75 (33.56)     1:37.50 (33.75)     2:10.63 (33.13)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parnham, Beck W           11 Kingwood             1:45.17    1:44.53  
                  24.29       50.83 (26.54)     1:17.92 (27.09)     1:44.53 (26.61)
  2 Studdert, Brendan J       09 Kingwood             1:42.03    1:48.42  
                  25.23       52.60 (27.37)     1:20.51 (27.91)     1:48.42 (27.91)
  3 Hamous, Grayson C         11 Kingwood             1:44.96    1:49.23  
                  25.75       53.35 (27.60)     1:21.47 (28.12)     1:49.23 (27.76)
  4 Brooks, Josh C            09 COTW                 1:50.11    1:51.39  
                  25.32       53.67 (28.35)     1:23.10 (29.43)     1:51.39 (28.29)
  5 Robertson, Luke L         11 COTW                 1:46.50    1:51.79  
                  25.75       54.10 (28.35)     1:22.80 (28.70)     1:51.79 (28.99)
  6 Surratt, Tyler G          10 Kingwood             1:53.16    1:53.72  
                  26.62       55.32 (28.70)     1:25.50 (30.18)     1:53.72 (28.22)
  7 Sorensen, C. J. J         09 COTW                 1:50.79    1:53.79  
                  26.23       55.82 (29.59)     1:25.98 (30.16)     1:53.79 (27.81)
  8 Jones, Andrew D           12 COTW                 1:53.67    1:57.00  
                  26.71       55.46 (28.75)     1:26.11 (30.65)     1:57.00 (30.89)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Alexis L          10 Kingwood             2:04.03    2:12.14  
                  29.12     1:03.13 (34.01)     1:41.41 (38.28)     2:12.14 (30.73)
  2 Fagen, Meredith G         09 Kingwood             2:13.69    2:14.65  
                  29.88     1:03.86 (33.98)     1:41.98 (38.12)     2:14.65 (32.67)
  3 Lopez, Megan M            10 Kingwood             2:17.74    2:17.06  
                  29.49     1:04.74 (35.25)     1:46.42 (41.68)     2:17.06 (30.64)
  4 Ahrens, Carly M           09 Kingwood             2:17.52    2:17.44  
                  30.04     1:06.65 (36.61)     1:46.53 (39.88)     2:17.44 (30.91)
  5 Riederer, Muirenn F       10 COTW                 2:10.21    2:17.62  
                  30.11     1:05.50 (35.39)     1:44.96 (39.46)     2:17.62 (32.66)
  6 Riederer, Aisling S       12 COTW                 2:13.34    2:19.40  
                  29.93     1:06.92 (36.99)     1:45.60 (38.68)     2:19.40 (33.80)
  7 Hatrick, Lucy C           12 COTW                 2:20.86    2:20.25  
                  30.98     1:05.06 (34.08)     1:47.29 (42.23)     2:20.25 (32.96)
  8 Guglielmello, Emma S      09 COTW                 2:24.95    2:22.57  
                  30.32     1:07.87 (37.55)     1:51.89 (44.02)     2:22.57 (30.68)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Green, Garret M           10 Kingwood             1:56.87    2:03.20  
                  26.17       59.10 (32.93)     1:35.64 (36.54)     2:03.20 (27.56)
  2 Conway, Jacob J           11 Kingwood             2:02.28    2:04.00  
                  27.06       58.71 (31.65)     1:35.33 (36.62)     2:04.00 (28.67)
  3 Langley, Luke L           11 Kingwood             2:07.44    2:04.86  
                  25.92       58.95 (33.03)     1:36.62 (37.67)     2:04.86 (28.24)
  4 Pena Reyes, Javier        10 COTW                 2:00.26    2:05.15  
                  26.86       58.45 (31.59)     1:36.89 (38.44)     2:05.15 (28.26)
  5 Sausnock, Mitchell C      12 Kingwood             2:11.70    2:08.40  
                  27.27     1:00.10 (32.83)     1:38.46 (38.36)     2:08.40 (29.94)
  6 Scott, Connor M           10 COTW                 2:03.49    2:09.21  
                  27.44     1:02.26 (34.82)     1:37.73 (35.47)     2:09.21 (31.48)
  7 Gallagher, Caleb D        09 COTW                 2:06.77    2:13.28  
                  30.44     1:06.22 (35.78)     1:41.62 (35.40)     2:13.28 (31.66)
  8 Mathews, Clay B           10 Kingwood             2:12.75   x2:14.74  
                  28.51     1:02.65 (34.14)     1:42.18 (39.53)     2:14.74 (32.56)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gould, Serena M           12 Kingwood               24.27      24.96  
  2 Staffeldt, Valerie Anne   12 COTW                   23.01      25.01  
  3 Sharkowicz, Julia         11 COTW                   24.87      25.74  
  4 Tremblay, Majken J        09 Kingwood               25.54      26.37  
  5 Kalman, Natalie P         10 Kingwood               28.27      26.99  
  6 Gauthier, Emma G          09 COTW                   27.84      27.18  
  7 Troeger, Martha A         12 Kingwood               27.43      27.41  
  8 Baggett, Emily G          12 Kingwood               27.60     x27.55  
  9 Vybiral, Reagan A         10 Kingwood               26.31     x27.94  
 10 Yates, Khiara I           09 COTW                   28.40      28.24  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tremblay, Victor R        12 Kingwood               21.31      21.82  
  2 Roberts, Gabe C           12 Kingwood               21.76      22.74  
  2 Little, Connor M          10 Kingwood               21.42      22.74  
  4 Flanagan, Aidan J         09 COTW                   21.90      22.76  
  5 Hebert, Dylan J           10 Kingwood               23.41      23.14  
  6 Pickering, Owen R         12 Kingwood               23.29     x23.20  
  7 Reynera, Bran R           11 COTW                   23.03      23.31  
  8 Cantrell, Kyle R          11 Kingwood               23.47     x23.81  
  9 Cristal, Christian C      12 COTW                   22.91      23.91  
 10 Steinkamp, Andy A         12 Kingwood               24.05     x24.07  
 11 Kusler, Tyler P           12 Kingwood               24.35     x24.28  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lopez, Sarah G            10 COTW                   57.53      59.55  
                  28.85       59.55 (30.70)                                        
  2 Sorensen, Alyssa K        11 COTW                   58.36    1:01.47  
                  29.27     1:01.47 (32.20)                                        
  3 Kruchten, Madeline C      12 COTW                   58.42    1:01.95  
                  29.40     1:01.95 (32.55)                                        
  4 Ahrens, Carly M           09 Kingwood             1:01.65    1:03.46  
                  29.72     1:03.46 (33.74)                                        
  5 Ebert, Sophie B           12 Kingwood             1:02.87    1:04.02  
                  30.02     1:04.02 (34.00)                                        
  6 Riederer, Muirenn F       10 COTW                 1:04.49    1:04.33  
                  30.44     1:04.33 (33.89)                                        
  7 Costello, Emilie A        11 Kingwood             1:04.85    1:06.10  
                  30.75     1:06.10 (35.35)                                        
  8 Troeger, Martha A         12 Kingwood             1:06.49    1:07.46  
                  31.83     1:07.46 (35.63)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bonilla Flores, Roberto   09 COTW                   54.42      55.12  
                  26.03       55.12 (29.09)                                        
  2 Kusler, Tyler P           12 Kingwood               53.92      56.25  
                  26.49       56.25 (29.76)                                        
  3 Conway, Jacob J           11 Kingwood               55.87      56.36  
                  26.73       56.36 (29.63)                                        
  4 Pena, Hector              09 COTW                   57.04      56.78  
                  26.65       56.78 (30.13)                                        
  5 Robertson, Luke L         11 COTW                   57.05      56.99  
                  27.12       56.99 (29.87)                                        
  6 Surratt, Tyler G          10 Kingwood               56.19      57.16  
                  27.00       57.16 (30.16)                                        
  7 Cantrell, Kyle R          11 Kingwood               57.21      57.30  
                  26.76       57.30 (30.54)                                        
  8 Unalmis, Kaya E           12 Kingwood               57.17     x57.43  
                  27.07       57.43 (30.36)                                        
  9 Steinkamp, Andy A         12 Kingwood               59.69   x1:01.77  
                  28.95     1:01.77 (32.82)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grafmiller, Kylee R       10 Kingwood               54.32      54.52  
                  26.73       54.52 (27.79)                                        
  2 Garriss, Liv M            10 COTW                   54.10      54.94  
                  26.61       54.94 (28.33)                                        
  3 Newman, Alexis L          10 Kingwood               52.80      55.59  
                  26.87       55.59 (28.72)                                        
  4 Roycraft, Syd G           12 COTW                   55.12      55.81  
                  26.82       55.81 (28.99)                                        
  5 Cabrejos, Maxi M          12 COTW                   53.79      56.29  
                  27.19       56.29 (29.10)                                        
  6 Sharkowicz, Julia         11 COTW                   55.01      56.43  
                  27.71       56.43 (28.72)                                        
  7 Tremblay, Majken J        09 Kingwood               56.09      57.83  
                  28.16       57.83 (29.67)                                        
  8 Vybiral, Reagan A         10 Kingwood             1:01.60    1:02.54  
                  29.93     1:02.54 (32.61)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Little, Connor M          10 Kingwood               46.70      49.84  
                  23.98       49.84 (25.86)                                        
  2 Flanagan, Aidan J         09 COTW                   49.01      50.04  
                  24.39       50.04 (25.65)                                        
  3 Green, Garret M           10 Kingwood               47.82      50.45  
                  24.96       50.45 (25.49)                                        
  4 Pickering, Owen R         12 Kingwood               49.72      50.70  
                  24.78       50.70 (25.92)                                        
  5 Reynera, Bran R           11 COTW                   50.20      51.03  
                  24.81       51.03 (26.22)                                        
  6 Hamous, Grayson C         11 Kingwood               51.26      51.32  
                  25.11       51.32 (26.21)                                        
  7 Gowen, Garret G           11 Kingwood               51.67     x52.29  
                  24.56       52.29 (27.73)                                        
  8 Cristal, Christian C      12 COTW                   49.85      52.43  
                  25.33       52.43 (27.10)                                        
  9 Beals, Luke W             10 Kingwood               49.67     x52.61  
                  26.01       52.61 (26.60)                                        
 10 Hebert, Dylan J           10 Kingwood               51.92     x52.68  
                  25.04       52.68 (27.64)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ahrens, Abigail G         12 Kingwood             5:12.79    5:10.16  
                  28.62       59.61 (30.99)     1:31.28 (31.67)     2:02.89 (31.61)
        2:34.29 (31.40)     3:05.59 (31.30)     3:37.08 (31.49)     4:08.60 (31.52)
        4:39.73 (31.13)     5:10.16 (30.43)                                        
  2 Pope, Abby O              09 COTW                 5:00.45    5:11.80  
                  28.85     1:00.18 (31.33)     1:31.89 (31.71)     2:03.48 (31.59)
        2:35.06 (31.58)     3:06.03 (30.97)     3:37.77 (31.74)     4:09.79 (32.02)
        4:41.44 (31.65)     5:11.80 (30.36)                                        
  3 Guglielmello, Emma S      09 COTW                 5:05.32    5:11.90  
                  28.19       59.26 (31.07)     1:30.89 (31.63)     2:02.75 (31.86)
        2:34.59 (31.84)     3:06.44 (31.85)     3:38.22 (31.78)     4:09.94 (31.72)
        4:41.56 (31.62)     5:11.90 (30.34)                                        
  4 Fronczak, Katherine       12 COTW                 5:06.98    5:20.28  
                  29.35     1:00.56 (31.21)     1:32.25 (31.69)     2:04.11 (31.86)
        2:36.16 (32.05)     3:08.36 (32.20)     3:41.26 (32.90)     4:13.97 (32.71)
        4:47.20 (33.23)     5:20.28 (33.08)                                        
  5 Roberts, Vivian           10 COTW                 5:00.95    5:22.43  
                  28.77     1:00.03 (31.26)     1:32.17 (32.14)     2:04.36 (32.19)
        2:36.91 (32.55)     3:10.14 (33.23)     3:43.38 (33.24)     4:16.65 (33.27)
        4:50.36 (33.71)     5:22.43 (32.07)                                        
  6 Surratt, Kaitlyn M        10 Kingwood             5:18.94    5:25.83  
                  29.91     1:02.41 (32.50)     1:35.92 (33.51)     2:08.97 (33.05)
        2:42.44 (33.47)     3:15.92 (33.48)     3:48.84 (32.92)     4:21.68 (32.84)
        4:54.73 (33.05)     5:25.83 (31.10)                                        
  7 Clay, Izzy R              10 Kingwood             5:49.92    5:50.09  
                  30.75     1:04.74 (33.99)     1:40.27 (35.53)     2:16.84 (36.57)
        2:53.06 (36.22)     3:28.93 (35.87)     4:05.01 (36.08)     4:41.19 (36.18)
        5:16.30 (35.11)     5:50.09 (33.79)                                        
  8 Kalman, Natalie P         10 Kingwood             6:11.16    5:59.47  
                  31.43     1:06.73 (35.30)     1:43.55 (36.82)     2:19.76 (36.21)
        2:56.36 (36.60)     3:33.79 (37.43)     4:10.98 (37.19)     4:48.29 (37.31)
        5:24.79 (36.50)     5:59.47 (34.68)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Studdert, Brendan J       09 Kingwood             4:48.57    5:00.97  
                  26.69       56.54 (29.85)     1:27.26 (30.72)     1:57.95 (30.69)
        2:28.32 (30.37)     2:58.92 (30.60)     3:29.18 (30.26)     3:59.73 (30.55)
        4:29.86 (30.13)     5:00.97 (31.11)                                        
  2 Sorensen, C. J. J         09 COTW                 4:52.36    5:02.12  
                  26.74       56.63 (29.89)     1:27.54 (30.91)     1:58.95 (31.41)
        2:29.78 (30.83)     3:00.69 (30.91)     3:31.26 (30.57)     4:02.51 (31.25)
        4:32.76 (30.25)     5:02.12 (29.36)                                        
  3 Unalmis, Kaya E           12 Kingwood             4:56.06    5:03.75  
                  28.01       58.30 (30.29)     1:28.92 (30.62)     1:59.54 (30.62)
        2:30.65 (31.11)     3:01.82 (31.17)     3:33.21 (31.39)     4:04.38 (31.17)
        4:33.84 (29.46)     5:03.75 (29.91)                                        
  4 Brooks, Josh C            09 COTW                 5:02.82    5:08.24  
                  27.33       57.87 (30.54)     1:28.98 (31.11)     2:00.48 (31.50)
        2:31.34 (30.86)     3:02.77 (31.43)     3:34.98 (32.21)     4:07.06 (32.08)
        4:38.34 (31.28)     5:08.24 (29.90)                                        
  5 Clowers, Zach A           09 Kingwood             5:20.34    5:08.35  
                  27.15       56.67 (29.52)     1:27.21 (30.54)     1:58.07 (30.86)
        2:29.39 (31.32)     3:00.84 (31.45)     3:32.96 (32.12)     4:05.39 (32.43)
        4:37.47 (32.08)     5:08.35 (30.88)                                        
  6 Sausnock, Mitchell C      12 Kingwood             5:11.70    5:15.93  
                  27.15       57.32 (30.17)     1:28.56 (31.24)     2:00.27 (31.71)
        2:32.29 (32.02)     3:04.90 (32.61)     3:38.11 (33.21)     4:11.15 (33.04)
        4:44.15 (33.00)     5:15.93 (31.78)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kingwood High School  'A'                         1:36.62    1:40.52  
     1) Gould, Serena M 12              2) Grafmiller, Kylee R 10         
     3) Newman, Alexis L 10             4) Ebert, Sophie B 12             
                  25.21       50.35 (25.14)     1:15.17 (24.82)     1:40.52 (25.35)
  2 The Woodlands High School  'A'                    1:40.00    1:43.26  
     1) Garriss, Liv M 10               2) Sharkowicz, Julia 11           
     3) Sorensen, Alyssa K 11           4) Kruchten, Madeline C 12        
                  25.59       51.33 (25.74)     1:17.12 (25.79)     1:43.26 (26.14)
  3 Kingwood High School  'B'                         1:46.41    1:46.27  
     1) Goebel, Riley K 10              2) Vybiral, Reagan A 10           
     3) Lopez, Megan M 10               4) Ahrens, Carly M 09             
                  26.22       54.04 (27.82)     1:19.88 (25.84)     1:46.27 (26.39)
  4 The Woodlands High School  'B'                         NT    1:48.17  
     1) Riederer, Muirenn F 10          2) Riederer, Aisling S 12         
     3) Roycraft, Syd G 12              4) Cabrejos, Maxi M 12            
                  26.96       54.86 (27.90)     1:22.03 (27.17)     1:48.17 (26.14)
  5 Kingwood High School  'C'                         1:50.62   x1:53.91  
     1) Troeger, Martha A 12            2) Clay, Izzy R 10                
     3) Baggett, Emily G 12             4) Costello, Emilie A 11          
                  28.45       57.00 (28.55)     1:25.34 (28.34)     1:53.91 (28.57)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kingwood High School  'A'                         1:25.34    1:29.65  
     1) Green, Garret M 10              2) Roberts, Gabe C 12             
     3) Studdert, Brendan J 09          4) Little, Connor M 10            
                  22.18       44.65 (22.47)     1:07.40 (22.75)     1:29.65 (22.25)
  2 Kingwood High School  'B'                         1:32.65    1:34.28  
     1) Hebert, Dylan J 10              2) Conway, Jacob J 11             
     3) Gowen, Garret G 11              4) Cantrell, Kyle R 11            
                  23.64       46.80 (23.16)     1:10.66 (23.86)     1:34.28 (23.62)
  3 The Woodlands High School  'A'                    1:34.00    1:34.69  
     1) Reynera, Bran R 11              2) Pena Reyes, Javier 10          
     3) Bonilla Flores, Roberto 09      4) Cristal, Christian C 12        
                  23.40       46.70 (23.30)     1:11.08 (24.38)     1:34.69 (23.61)
  4 The Woodlands High School  'B'                         NT    1:36.91  
     1) Pena, Hector 09                 2) Robertson, Luke L 11           
     3) Scott, Connor M 10              4) Brooks, Josh C 09              
                  24.30       49.09 (24.79)     1:12.83 (23.74)     1:36.91 (24.08)
  5 Kingwood High School  'C'                         1:35.71   x1:38.81  
     1) Beals, Luke W 10                2) Clowers, Zach A 09             
     3) Unalmis, Kaya E 12              4) Steinkamp, Andy A 12           
                  24.82       49.18 (24.36)     1:14.31 (25.13)     1:38.81 (24.50)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lopez, Sarah G            10 COTW                   59.17    1:00.89  
                  29.54     1:00.89 (31.35)                                        
  2 Surratt, Kaitlyn M        10 Kingwood             1:00.60    1:01.76  
                  30.65     1:01.76 (31.11)                                        
  3 Fronczak, Katherine       12 COTW                   59.53    1:02.07  
                  30.78     1:02.07 (31.29)                                        
  4 Hatrick, Lucy C           12 COTW                 1:00.48    1:04.40  
                  31.57     1:04.40 (32.83)                                        
  5 Lopez, Megan M            10 Kingwood             1:04.66    1:05.49  
                  31.94     1:05.49 (33.55)                                        
  6 Goebel, Riley K           10 Kingwood             1:06.32    1:05.72  
                  31.73     1:05.72 (33.99)                                        
  7 Baggett, Emily G          12 Kingwood             1:02.35    1:06.27  
                  32.10     1:06.27 (34.17)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parnham, Beck W           11 Kingwood               54.33      54.00  
                  26.61       54.00 (27.39)                                        
  2 Langley, Luke L           11 Kingwood               55.33      54.30  
                  26.66       54.30 (27.64)                                        
  3 Beals, Luke W             10 Kingwood               51.96      56.56  
                  27.83       56.56 (28.73)                                        
  4 Mathews, Clay B           10 Kingwood               58.15      58.87  
                  28.73       58.87 (30.14)                                        
  5 Pena Reyes, Javier        10 COTW                   55.43    1:00.27  
                  28.88     1:00.27 (31.39)                                        
  6 Jones, Andrew D           12 COTW                   56.99    1:02.30  
                  30.21     1:02.30 (32.09)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fagen, Meredith G         09 Kingwood             1:07.27    1:08.90  
                  32.60     1:08.90 (36.30)                                        
  2 Gould, Serena M           12 Kingwood             1:07.84    1:09.47  
                  33.48     1:09.47 (35.99)                                        
  3 Sorensen, Alyssa K        11 COTW                 1:05.29    1:09.89  
                  33.04     1:09.89 (36.85)                                        
  4 Yates, Khiara I           09 COTW                 1:10.50    1:13.41  
                  34.72     1:13.41 (38.69)                                        
  5 Ahrens, Abigail G         12 Kingwood             1:13.30    1:13.49  
                  35.22     1:13.49 (38.27)                                        
  6 Riederer, Aisling S       12 COTW                 1:08.51    1:13.82  
                  35.52     1:13.82 (38.30)                                        
  7 Gauthier, Emma G          09 COTW                 1:10.74    1:14.63  
                  35.40     1:14.63 (39.23)                                        
  8 Goebel, Riley K           10 Kingwood             1:15.24    1:17.27  
                  36.66     1:17.27 (40.61)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bonilla Flores, Roberto   09 COTW                 1:02.59    1:02.67  
                  30.01     1:02.67 (32.66)                                        
  2 Clowers, Zach A           09 Kingwood             1:03.13    1:02.88  
                  29.58     1:02.88 (33.30)                                        
  3 Tremblay, Victor R        12 Kingwood             1:02.49    1:03.35  
                  29.86     1:03.35 (33.49)                                        
  4 Scott, Connor M           10 COTW                   58.42    1:03.70  
                  30.19     1:03.70 (33.51)                                        
  5 Gallagher, Caleb D        09 COTW                 1:05.40    1:04.77  
                  31.06     1:04.77 (33.71)                                        
  6 Roberts, Gabe C           12 Kingwood             1:01.05    1:05.83  
                  30.85     1:05.83 (34.98)                                        
  7 Pena, Hector              09 COTW                 1:08.85    1:11.24  
                  33.45     1:11.24 (37.79)                                        
  8 Gowen, Garret G           11 Kingwood             1:08.49    1:16.22  
                  35.49     1:16.22 (40.73)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kingwood High School  'A'                         3:29.06    3:42.15  
     1) Surratt, Kaitlyn M 10           2) Ebert, Sophie B 12             
     3) Ahrens, Abigail G 12            4) Gould, Serena M 12             
                  27.33       55.92 (55.92)     1:11.25 (15.33)     1:51.75 (55.83)
        2:18.51 (26.76)     2:47.70 (55.95)     3:13.85 (26.15)     3:42.15 (54.45)
  2 The Woodlands High School  'A'                    3:40.00    3:44.25  
     1) Garriss, Liv M 10               2) Cabrejos, Maxi M 12            
     3) Roycraft, Syd G 12              4) Kruchten, Madeline C 12        
                  27.30       56.54 (56.54)     1:22.68 (26.14)     1:52.40 (55.86)
        2:19.17 (26.77)     2:48.51 (56.11)     3:14.94 (26.43)     3:44.25 (55.74)
  3 Kingwood High School  'B'                         3:44.29    3:49.04  
     1) Lopez, Megan M 10               2) Tremblay, Majken J 09          
     3) Fagen, Meredith G 09            4) Goebel, Riley K 10             
                  27.21       55.98 (55.98)     1:23.66 (27.68)     1:53.39 (57.41)
        2:20.46 (27.07)     2:50.50 (57.11)     3:18.16 (27.66)     3:49.04 (58.54)
  4 The Woodlands High School  'B'                         NT    3:56.45  
     1) Sharkowicz, Julia 11            2) Roberts, Vivian 10             
     3) Lopez, Sarah G 10               4) Fronczak, Katherine 12         
                  28.11       57.72 (57.72)     1:15.96 (18.24)   1:58.78 (1:01.06)
        2:26.84 (28.06)     2:57.93 (59.15)     3:25.93 (28.00)     3:56.45 (58.52)
  5 Kingwood High School  'C'                         3:58.36   x4:04.20  
     1) Costello, Emilie A 11           2) Westwood, Julia K 11           
     3) Clay, Izzy R 10                 4) Kalman, Natalie P 10           
                  30.40   1:02.98 (1:02.98)     1:18.26 (15.28)     2:01.71 (58.73)
        2:31.16 (29.45)   3:03.73 (1:02.02)     3:32.32 (28.59)   4:04.20 (1:00.47)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kingwood High School  'A'                         3:05.03    3:18.70  
     1) Parnham, Beck W 11              2) Studdert, Brendan J 09         
     3) Little, Connor M 10             4) Tremblay, Victor R 12          
                  23.57       48.77 (48.77)     1:13.31 (24.54)     1:39.34 (50.57)
        2:02.86 (23.52)     2:29.09 (49.75)     2:52.40 (23.31)     3:18.70 (49.61)
  2 Kingwood High School  'B'                         3:19.83    3:23.49  
     1) Langley, Luke L 11              2) Pickering, Owen R 12           
     3) Conway, Jacob J 11              4) Beals, Luke W 10               
                  25.26       53.07 (53.07)     1:16.88 (23.81)     1:42.77 (49.70)
        2:07.07 (24.30)     2:33.34 (50.57)     2:57.74 (24.40)     3:23.49 (50.15)
  3 The Woodlands High School  'A'                    3:28.00    3:24.41  
     1) Flanagan, Aidan J 09            2) Pena Reyes, Javier 10          
     3) Reynera, Bran R 11              4) Cristal, Christian C 12        
                  24.11       49.95 (49.95)     1:15.13 (25.18)     1:42.14 (52.19)
        2:05.92 (23.78)     2:31.89 (49.75)     2:57.18 (25.29)     3:24.41 (52.52)
  4 The Woodlands High School  'B'                         NT    3:33.38  
     1) Brooks, Josh C 09               2) Robertson, Luke L 11           
     3) Sorensen, C. J. J 09            4) Pena, Hector 09                
                  25.71       53.63 (53.63)     1:18.40 (24.77)     1:45.77 (52.14)
        2:11.34 (25.57)     2:39.91 (54.14)     3:06.07 (26.16)     3:33.38 (53.47)
  5 Kingwood High School  'C'                         3:29.81   x3:34.63  
     1) Clowers, Zach A 09              2) Unalmis, Kaya E 12             
     3) Hamous, Grayson C 11            4) Sausnock, Mitchell C 12        
                  26.37       55.06 (55.06)     1:20.58 (25.52)     1:48.25 (53.19)
        2:13.69 (25.44)     2:41.42 (53.17)     3:06.69 (25.27)     3:34.63 (53.21)
  6 Kingwood High School  'D'                         3:33.05   x3:44.37  
     1) Kusler, Tyler P 12              2) Mathews, Clay B 10             
     3) Surratt, Tyler G 10             4) Gowen, Garret G 11             
                  25.55       53.05 (53.05)     1:19.52 (26.47)     1:49.37 (56.32)
        2:15.19 (25.82)     2:43.17 (53.80)     3:11.57 (28.40)   3:44.37 (1:01.20)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Kingwood High School                149   2. The Woodlands High School           137
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Kingwood High School                197   2. The Woodlands High School            87